Poradna

1. Vše o plísni na nohou

Průzkumy ukazují, že skoro každého třetího Čecha svědí nohy. Co to způsobuje? Odhaduje se, že skoro 30 % dospělé populace je postiženo plísněmi (mykózou) nohou. Plíseň nohou je tedy velmi rozšířená – a přesto raději zamlčovaná. Kdo by se také podobnými problémy chlubil, že?  

Jenže tajnůstkářství je zbytečné a může být i škodlivé! Nestyďte se! Plíseň nohou může postihnout každého bez výjimky – nesouvisí totiž vždy pouze s hygienou. Zanedbání léčby jen umožní plísni, aby zachvátila větší části nohy, nehty nebo i jiné části těla. Infekce plísní nohou by proto měla být léčena co nejdříve!

Co je vlastně plíseň nohou a jak k ní můžete přijít?

Plíseň nohou je většinou způsobena „dermatofyty“, což jsou houbovité mikroorganismy vyskytující se ve vrchních vrstvách pokožky. Při chůzi naboso, ale také například při praní „infikovaných“ ponožek v pračce, dochází k jejich rozptýlení – tak se mohou přenést na další členy domácnosti nebo jiné lidi. I když ne každý člověk se nakazí, riziko nákazy stoupá v případě zhrubělé nebo změkčené pokožky, neboť zde se mikroorganismy snadněji usídlí.

Jak plíseň nohou rozpoznat?

Plíseň začíná většinou mezi prsty a provází ji především svědění. Dalšími příznaky je pálení, zarudnutí, bílá oteklá místa a šupinky pokožky. V některých případech však tyto obtěžující příznaky chybí – svědění pak bývá sotva bráno vážně.

Jak plíseň léčit?

V zásadě každé onemocnění plísní nohou se má začít léčit co nejdříve. Začít můžete i sami. Dlouhé čekání dává plísním možnost napadení větších částí nohy, nehtů nebo dokonce ostatních částí těla. Především infekce nehtů vyžadují často větší léčební úsilí.

Důkladné léčení plísní nohou trvá tři až čtyři týdny. Pouze tak je zabezpečeno, že se plísně plně odstraní z pokožky. Předčasné ukončení léčení zvyšuje riziko opětovné infekce, protože buď část plísní přežije, nebo se neúplně uzdravená pokožka stane vstupní branou pro novou plísňovou infekci.

Kdy za doktorem?
Pokud svědění, pálení, zarudnutí po desetidenní léčbě nadále přetrvávají, pokud po více než týdnu od začátku léčby dochází k tvorbě šupinek, pokud se i na jiných částech těla, například v tříslech, objeví příznaky svědění nebo olupování, je potřeba navštívit lékaře. Stejně tak byste měli navštívit doktora, trpíte-li cukrovkou, máte-li potíže s prokrvením dolních končetin nebo oslabenou imunitu.

 

2. Co je to kuří oko a otlak?

Kuří oka vznikají z nevhodné obuvi jako následek dlouhodobého nevhodného otlaku na postiženou část nohy. A nejenom dospělí, ale hlavně děti by měly dbát na vhodnou obuv, už kvůli správnému vývoji nohy. Kuří oko se dělá nejčastěji na prstech a na měkkých ploskách nohy. Opakovaný tlak na jedno místo způsobuje zvýšenou tvorbu buněk, které pak tvoří tvrdou vrstvu mrtvých buněk. Odumřelé buňky jsou v kónickém tvaru vtlačovány do hlubších vrstev kůže. Pokud kuří oko poroste k nervovým zakončením v chodidle, může se stát extrémně bolestivým. Existují 2 typy kuřích ok: tvrdé a měkké. Tvrdá kuří oka obvykle mají velikost oříšku a objevují se na exponovaných „leštěných“ oblastech kůže. Měkká kuří oka jsou jemná a pružná a jsou často lokalizována na vlhkých místech mezi prsty. Kuří oka a mozoly vznikají stejně – kůže se zesiluje v odezvě na přetrvávající tlak. Mozoly jsou více plošné, zatímco kuří oko je více koncentrované do malého místa na kůži. Mozoly většinou nejsou bolestivé, ale mohou vést k dalším problémům, například k praskání a zavlečení infekce

Proč bolí?

Při tlaku na kuří oko se špička ztvrdlé kůže uvnitř dotýká nervů v podkoží a vyvolává velmi silnou, nepříjemnou bolest. Tento otlak míří do zdravé tkáně a neustále ji bolestivě dráždí.

Jak na něj?
V lékárnách jsou k dostání speciální náplasti, které kuří oko chrání před dalším otlakem a změkčují ho. Přípravky lze zakoupit i ve formě speciálních mastí, sprejů a tužek. Nejlépe poradí sám lékárník.

Vyříznutí je drastické! Nebo ne?
Možná vás potkalo i oblíbené vylupování a vyřezávání kuřích ok podomácku. Postižené místo nahříváme v teplé vodě tak dlouho, až zbělá a pořádně se promočí a pak se ho snažíme vyříznout, či někdy se podaří i vyloupnutí. Pravdou je, že je to nejúčinnější metoda a také nejrychlejší, v domácích podmínkách však poněkud bolestivá a nepříjemná. Pedikér to zvládne líp!

 

3.Zarůstající nehty

Co je to zarůstající nehet?

Zarůstající nehet je onemocnění postihující nehtový komplex prstu, resp. jeho boční části v místě, kde nehtová ploténka naléhá na kožní okraj. Právě tam někdy dochází k patologickému vrůstání okraje nehtové ploténky do kožního valu, což způsobuje vedle nepříjemné bolestivosti také dráždění kůže s rozvojem zánětu, kterému říkame paronychie. Paronychie může být náhle vzniklá, neboli akutní, většinou s výrazným zarudnutím, bolestivostí a odchodem řídkého nebo hustého sekretu z nehtového okraje. Naproti tomu dlouhodobá - chronická - paronychie se vyznačuje tvorbou tzv. granulace, tedy většinou živě červené druhotné tkáně, kterou se organismus snaží zánět ohraničit a vyhojit, většinou bohužel neúspěšně. Zarůstání nehtů pozorujeme nejčastěji na palcích u nohou, spíše na zevním nehtovém okraji (směřující k ostatním prstcům) než na vnitřním.

Jak vznikne zarůstající nehet?

Rozlišujeme vrozenou a získanou formu zarůstání nehtů. Vrozená forma, patrná již u novorozenců, se vyskytuje velmi zřídka a příčina jejího vzniku není jasná. Nejčastěji bývá ovlivňován tlak dělohy na prsty plodu, což má snad vliv na deformaci nehtu. Téměř vždy se upraví do jednoho roku věku dítěte, léčí se konzervativně. Naproti tomu získaná forma postihuje pacienty ve všech věkových skupinách, nejčastěji mladé dospělé. Příčinou bývá prakticky vždy vadné zastřižení nehtu. Svou roli hraje rovněž nevhodná obuv a některé vrozené predispozice a choroby jako nemoci pojiva, nedostatek železa nebo vitamínů.

Má tvar nehtů vliv na zarůstání?

Rozhodně ano. Zejména se jedná o tzv. "trapézoidní" nebo "ovoidní" tvar nehtu. Tyto odchylky tvaru mají značnou tendenci k zarůstání. Mají rodinný výskyt, forma dědičnosti není přesně známa. Ovoidní nehet se vyskytuje u pacientů s poruchami růstu - např. akromegalie (Porucha sekrece růstového hormonu). Jedinou spolehlivou léčbou této formy zarůstání nehtu je radikální exscize obou nehtových valů s parcilání matrixectomií a plastikou valu.

Dá se zarůstání nehtů předejít?

Většinou ano za předpokladu správného ošetřování nehtů. Základním a nejdůležitějším požadavkem je zastřihování nehtu rovně, ne dokulata, tak aby byly za všech okolností viditelné rožky volného okraje nehtové ploténky. Zastřihování dokulata dříve nebo později povede k zarůstání nehtu. Situaci může zhoršit těsná obuv, mnohem hůře onemocnění probíhá u nemocných trpících cukrovkou a nebo tepennou nedostatečností dolních končetin.

 

Zdroj : Internet