Diabetici

Jednou z nejobávanější komplikací cukrovky je postižení dolních končetin. Chorobné změny mohou postihnout cévy, nervy, ale také kůži a často může být přítomna také infekce. Hovoříme‑li tedy o tzv. syndromu diabetické nohy, pak máme na mysli postižení dolní končetiny od kotníku dolů.
Aby se diabetici vyhnuli syndromu diabetické nohy a udržovali své nohy stále ve formě, je důležité se řádně o nohy starat. Každé sebemenší poranění může mít dalekosáhlé následky. Proto by měli lidé s tímto onemocněním dodržovat určité zásady péče o nohy:

1. Kontrolujte svůj diabetes
Spolupracujte  se zdravotníky, kteří o vás pečují tak, abyste udrželi hladinu cukru v krvi v přijatelném rozmezí.

2. Každý den si proveďte kontrolu nohou 
Podívejte se, zda nemáte na noze nějaké řezné rány, puchýře, červené pupínky nebo otoky.

3. Použijte zrcátka, abyste  mohli  zkontrolovat i  spodní stranu nohy. Pokud špatně vidíte, požádejte o pomoc.

4. Každý den si nohy myjte 

Každý den si umyjte nohy v teplé, ale ne vařící vodě. Dobře nohy vysušte. Ujistěte se, že jste vysušili i prostory mezi prsty.

5. Pokud dobře vidíte a jste schopni dosáhnout na nehty u prstů u nohou, zastřihujte si je každý týden. Pokud to nejste schopni udělat sami, vyhledejte někoho, kdo Vám s tím pomůže. Nehty na nohou zastřihujte rovně a okraje zabrušte pilníkem. 

6. Vždy noste boty a ponožky. 
Nikdy nechoďte bosí. Noste pohodlné boty, které vám dobře sedí a ochrání vaše nohy. Než si boty oblečete, přesvědčete se, že uvnitř nejsou žádné předměty a že vnitřek boty je hladký.

7. Chraňte své nohy před horkem a chladem. 
Noste boty na pláži nebo na horkém chodníku. Pokud máte v noci studené nohy, oblečte si ponožky. Nezkoušejte nohou teplotu vody ve vaně

8. Umožněte, aby vám krev proudila do nohou. 
Když sedíte, dávejte si nohy nahoru. 2-3 x týdně po dobu 5 minut zakruťte prsty na nohou a zahýbejte kotníkem nahoru a dolů. Nedávejte si na dlouhou dobu nohu přes nohu. Nekuřte.     

9. Buďte aktivní 
Naplánujte si se svým lékařem program fyzické aktivity.

10. Nechte se vyšetřit 
Nechte si nohy vyšetřit, abyste zjistili zda nemáte  vážné problémy. Pamatujte si, že nemusíte  vnímat bolest nebo zranění. Objevíte-li řeznou ránu, bolák, puchýř nebo modřinu na noze a toto zranění se nezačne během jednoho dne hojit, zkontaktujte se se svým lékařem. V péči o nohy postupujte dle rad svého lékaře.

11. Začněte hned teď 
Začněte pečovat o své nohy už dnes. Stanovte si každý den určitý čas, který věnujete překontrolování svých nohou.